Jakie są rodzaje wtryskiwaczy common rail w samochodach diesla?

W tym wpisie postaramy się wyjaśnić jakie są rodzaje wtryskiwaczy common rail montowane w silniach z napędem diesla. Ponadto pokrótce przedstawimy wady i zalety każdego rodzaju wtryskiwacza.

Czym różni się diesel od benzyny?

Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu?
Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane!
Zadzwoń - 737-310-284, aby sprawdzić dostępność i cenę!


W temacie wtryskiwaczy do samochód z silnikiem wysokoprężnym diesla należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaje wtryskiwaczy, które w nich występują. A swoją wielu naszych klientów, dzwoniąc do nas sama nie wie jaki rodzaj wtryskiwaczy jest zamontowany w ich pojeździe i z jakimi awariami mogą się spotkać mając taki a nie innym rodzaj wtrysku.

Na przestrzeni lat wprowadzono różne rozwiązania, które mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, swoje wady i zalety.

Dlatego też w poniższym artykule zdecydowaliśmy się na przedstawienie najważniejszych informacji związanych z wtryskiwaczami w silnikach diesla oraz zwróciliśmy uwagę na to, jakie są rodzaje wtryskiwaczy montowane we wspłóczesnych pojazdach z napędem diesla..

Jakie są najpopularniejsze rodzaje wtryskiwaczy common rail?

Zasadniczo na rynku można wyróżnić dwa rodzaje wtryskiwaczy common rail, z którymi możemy spotkać się w samochodach z silnikiem diesla, a są to:

  • wtryskiwacze elektromagnetyczne – czyli najstarszy i najbardziej podstawowy rodzaj wtryskiwaczy common rail. Jak sama nazwa wskazuje, wtryskiwacze te w swoim działaniu wykorzystują elektromagnes, którego zadaniem jest otwieranie i zamykanie dyszy wtryskowej, co powoduje wstrzyknięcie paliwa do cylindra będącego pod kontrolą sterownika elektronicznego. Wtryskiwacze elektromagnetyczne są relatywnie tanie i wykorzystuje się je w naprawdę wielu samochodach, posiadających system Common Rail; Niewątpliwą zaletą tej rodzaju wtryskiwaczy jest ich trwałość ( potrafią przejechać nawet 500 tys. km. )
  • wtryskiwacze piezoelektryczne – drugim nowocześniejszym rodzajem wtryskiwaczy są wtryskiwacze piezoelektryczne. W swoim działaniu wykorzystują one tak zwane zjawisko piezoelektryczności, które zasadniczo pozwala na precyzyjne sterowanie zarówno otwieraniem jak i zamykaniem dyszy wtryskowej. Dlatego też w porównaniu do wtryskiwaczy elektromagnetycznych, wtryskiwacze piezoelektryczne są w stanie zapewnić bardziej precyzyjny i wielokrotny wtrysk paliwa w czasie jednego cyklu. Zasadniczo jak łatwo można się domyślić wtryskiwacze piezoelektryczne, są droższe od swoich elektromagnetycznych. Niestety kosztem swojej bardziej zaawansowanej technologii są zwyczajnie bardziej podatne na awarie ( głównie układów elektrycznych ).

Każdy z wyżej opisanych rodzajów wtryskiwaczy ma swoje wady i zalety. Wtryski elektromagnetyczne starszego typu są zbyt wolne do nowych aut, ale ich niewątpliwą zaletą jest trwałość. Wtryski piezoelektryczne zaś cechują się dużą szybkością, ale także wysoką awaryjnością układów elektrycznych ( potocznie „spalone cewki” ).

Warto także wspomnieć, że wraz z rozwojem wtryskiwaczy piezoelektrycznych firma Bosch opracowała nowszą generację wtryskiwaczy elektromagnetycznych, która jest stosowana do dnia dzisiejszego i łączy w sobie wysoką szybkość reakcji i dość dużą trwałość.

W kolejnym kroku postaramy się opisać rodzaje wtryskiwaczy w podziale na producentów. Opiszemy ich wady i zalety. Podział ten jest dośc obszerny i dlatego zrobimy to już w kolejnych wpisach blogowych.

Zachęcamy do lektury naszych pozostałych wpisów na blogu. Mamy nadzieję, że znajdą Państwo na nim odpowiedzi na nutrujące Was pytania.

Jakie są rodzaje wtryskiwaczy – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym artykule są najczęściej zadawane pytania w kontekście rodzajów wtryskiwaczy. Postanowiliśmy udzielić na nie krótkich odpowiedzi.

Jakie są rodzaje wtryskiwaczy do diesla?

Zasadniczo na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje wtryskiwaczy common rail do diesla to jest elektromagnetyczne, piezoelektryczne.

Jakich producentów wtryskiwacze kupić?

Na rynku mamy czterech największych producentów wtryskiwaczy elektromagnetycznych i piezoelektrycznych, a są to: Delphi, Denso, Siemens oraz Bosch. Każda z tych firm oferuje wysokiej jakości wtryskiwacze, które mają swoich zwolenników na całym świecie. Więcej informacji na temat każdego z tych producentów mogą Państwo znaleźć w naszych pozostałych wpisach blogowych.

To wszystko co chcieliśmy opisać dla Państwa w tym tekście dotyczącym rodzajów wtryskiwaczy dostępnych na rynku. Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania w tym temacie, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Pamiętajcie również o tym, że niezależnie od tego jaką jednostkę napędową diesla macie w swoim samochodzie i jakie wtryskiwacze, to podstawą jest odpowiednia eksploatacja samochodu i dbanie o ten pojazd. Wtedy wtryskiwacze wytrzymają kilkaset tysięcy kilometrów.

Rodzaje wtryskiwaczy - galeria

Poniżej kilka przykładowych zdjęć obu rodzajów wtryskiwaczy.

Wtryskiwacze elektromagnetyczne

Rodzaj elektromagnetyczny wtrykiwacza

Wtryskiwacze piezoelektryczne

Rodzaj piezoelektryczny wtrykiwacza

Rodzaj piezoelektryczny wtrykiwacza

Szukasz sposobu na naprawę wtryskiwaczy? Zleć to profesjonalistom!

Daniel Kamiński

Autor: Daniel Kamiński

Specjalista w MokCed Service

Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.