Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu❓
Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane❗
Zadzwoń - 737-310-284 lub 781-794-589, aby sprawdzić dostępność i cenę ✔️
Nie wiesz jakie wtryskiwacze pasują do Twojego auta i czy są u nas dostępne?
Nic nie szkodzi - Kliknij SPRAWDŹ PO NUMERZE VIN, a my znajdziemy je dla Ciebie 🙂.
Za nasze usługi i produkty możesz zapłacić w systemie ratalnym - zadzwoń i dowiedź się więcej.
Czym tak właściwie różnią się wtryskiwacze diesela od benzyny?
Jest to ciekawy temat, który niewątpliwie warto umówić. Wynika to bowiem głównej mierze z tego, że wiedza ludzi w tym temacie jest dość mocno ograniczona. Dlatego też postawiliśmy sobie za cel, żeby w omawianym poniżej tekście zwrócić uwagę na wszystkie kwestie związane właśnie z różnicami między dieslem a benzyną. Zwłaszcza pod kątem wtryskiwaczy, w których się specjalizujemy.
Zapraszamy więc do lektury dzięki której odkryją Państwo wszystkie najważniejsze różnice między dieslem oraz benzyną.
Czym różni się diesel od benzyny?
Na pierwszy rzut oka może wydawać się to głupie, ale zastanówmy się przez chwilę ilu z nas tak naprawdę zna różnice między jedną a drugą jednostką napędową, wykraczające poza bazowe „benzyna jest do miasta a diesel to na trasy”? Ano właśnie.
A bazowa różnica widoczna jest w sposobie wytwarzania energii i jej ilości. Otóż, należy zauważyć, że wartość opałowa oleju napędowego wynosi w przybliżeniu jakieś 37MJ/l, natomiast benzyny około 32MJ/l. Czyli z tego jasno możemy stwierdzić, że diesel wydziela około 15% więcej energii na litrze niż benzyna. Innymi słowy, silniki diesla są po prostu bardziej wydajne. Z drugiej strony jednak należy zauważyć, że silnik ten wymaga znacznie większego dopracowania niż swój benzynowy odpowiednik, olej napędowy za pomocą turbosprężarki musi być dostarczany do silnika pod wyższym ciśnieniem i dużo bardziej precyzyjnie, a sam silnik diesla jest o wiele cięższy od benzynowego odpowiednika.
Prawdą jest więc, że jeżeli nie zadbamy należycie o silnik diesla, to podzespoły zużyją się szybciej niż w przypadku benzynowych odpowiedników, gdyż siłą rzeczy muszą one być o wiele bardziej precyzyjne w swoim działaniu. Nie oznacza to wcale jednak, że silniki diesla czy podzespoły takie jak wtryski w silniku diesla, są mniej wydaje od swoich benzynowych odpowiedników.
Przeciwnie, należycie zadbany silnik diesla oferuje większą wytrzymałość niż silnik benzynowy. Należy jedynie w odpowiedni sposób o niego dbać, a wszystko powinno być w porządku.
Podstawowe różnice między wtryskiwaczami w dieslu i w benzynie?
Zasadniczo zagłębianie się w całą masę detali technicznych nie jest tutaj istotne z punktu widzenia kierowcy. Zasadniczo pod kątem wtryskiwaczy stosowanych w samochodach, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa czynniki:
- Silniki benzynowe mają to do siebie, że wykorzystuje się w nich różne rodzaje wtryskiwaczy, to jest np. wtryskiwacze wielopunktowe MPI lub wtryskiwacze bezpośredniego wtrysku paliwa GDI. Te pierwsze dostarczają paliwo do kolektora dolotowego, który znajduje się przed każdym cylindrem. Zaś wtryskiwacze GDI wtryskują paliwo bezpośrednio do komory spalania, dzięki czemu możliwe jest o wiele bardziej precyzyjne sterowanie mieszanką zarówno powietrza jak i paliwa;
- Z drugiej strony w silnikach diesla stosuje się pompowtryskiwacze lub bardzo popularne obecnie wtryskiwacze Common Rail. W systemie Common Rail paliwo dostarcza się do komory spalania pod wysokim ciśnieniem i kontrolowane jest ono przez zawór wtryskowy, który jest elektronicznie sterowany zawór wtryskowy. W pompowtryskiwaczach, każdy z wtryskiwaczy z kolei jest zintegrowany z pompą wtryskową dzięki czemu paliwo może być indywidualnie wtryskiwanie paliwa do każdego z cylindrów. Innymi słowy wtryskiwacze w silnikach Diesla muszą być stanie poradzić sobie z obsługiwaniem znacznie wyższego ciśnienia paliwa niż wtryskiwacze w silnikach benzynowych, a poza tym wtrysk musi być również, znacznie bardziej precyzyjny;
Proces wtryskiwania paliwa do silnika diesla sprawia, że w układzie paliwowym może dochodzić do gromadzenia się osadów oraz zanieczyszczeń, które mogą powodować problemy z działaniem silnika. Dlatego też w przypadku silników diesla, tak duży nacisk, kładzie się właśnie na to, żeby były one w odpowiedni sposób czyszczone i żeby eksploatacja przebiegła w sposób zgodny z zaleceniami producenta.
Która z opcji jest lepsza – diesel czy benzyna?
To jest zdecydowanie najważniejsze pytanie w tym temacie dla wielu osób, które zdecydowały się na lekturę tego artykułu. Rzecz w tym, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Mianowicie zarówno silnik diesla jak i benzynowy mają swoje zalety i wady, więc wybór powinien być podyktowany w głównej mierze tym do czego zamierzamy wykorzystywać nasz samochód.
Jeżeli naszym celem jest głównie jazda po mieście na bardzo krótkich odcinkach i gaszenie samochodu co 10 minut, to diesel w tym przypadku nie ma sensu i o wiele lepszy będzie samochód z silnikiem benzynowym. Głównie dlatego, że specyfika praca silnika z napędem diesla sprawia, że nie znosi on sytuacji w której pracuje on przez krótki czas, a potem jest wyłączany. Przez to diesel nie kończy cyklu pracy w należyty sposób i wtryskiwacze zaczynają zbierać brud. Jeżeli jednak szukamy pojazdu na długie trasy, to właśnie diesel będzie dobrym wyborem.
Silnik wysokoprężny zapewnia nam bowiem wysoką moc, a jednocześnie cechuje się niskim spalaniem paliwa zwłaszcza na trasach. Dlatego też diesel jest tak często wybierany właśnie przez tych kierowców, którzy lubią dalekie, długie podróże. Ponadto, jest to również główny powód dlaczego silnik diesla znaleźć można w samochodach dostawczych, busach, tirach etc. Te silniki są po prostu o wiele bardziej ekonomiczne.
Dlatego też, podczas wyboru powinni Państwo kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami.
Czym tak właściwie różnią się wtryskiwacze diesela od benzyny – najczęściej zadawane pytania
Ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym temacie są najczęściej zadawane pytania w omawianej kwestii.
Który silnik jest lepszy diesel czy benzyna?
Zasadniczo, żaden. Oba warianty mają swoje zalety i wady i nadają się do zupełnie innych zadań. Silnik benzynowy lepiej nada się do jazdy po mieście, podczas gdy silnik diesla, to idealny wybór dla kierowców, którzy preferują jazdę regularną w długie trasy.Czy to prawda że silniki i wtryskiwacze w samochodzie benzynowym są bardziej wytrzymałe?
Nie jest to prawdą chociaż ten mit powtarzany jest bardzo często. Wynika on bowiem z tego, że wiele osób inwestujących w diesle źle je eksploatuje lub nie dba o regularną wymianę oleju czy filtrów, a skutki takich zachowań dla podzespołów w silnikach wysokoprężnych są opłakane. Jeżeli jednak eksploatujemy nasz pojazd w należyty sposób, to wtryskiwacze w silniku diesla powinny wytrzymać setki tysięcy kilometrów. Czyli więcej niż benzynowe.Czy w silnikach benzynowych są wtryski?
Jednym z popularniejszych mitów jest stwierdzenie, że wtryskiwacze są jedynie w silnikach diesla a w silnikach benzynowych ich nie ma. Jest to oczywiście bzdura, w silnikach benzynowych mamy wtryskiwacze takie jak MPI i GDI, które działają na innych zasadach niż wtryskiwacze diesla i nie wymagają takiej precyzji i nie są tak wrażliwe na zabrudzenia. Nie mniej jednak występują one w silnikach benzynowych i także ulegają awarii.Jakie są objawy uszkodzonych bądź zapchanych wtryskiwaczy w silniku diesla?
Objawów jest wiele, jednak do najważniejszych można zaliczyć między innymi: spadek mocy, charakterystyczne objawy duszenia się silnika, problem z rozruchem zwłaszcza w zimniejsze dni, czarny dym wydobywający się z rury wydechowej zwłaszcza przy wyższych obrotach, nierówne obroty i tak zwana żabka czyli kiedy silnik nagle zaczyna tracić moc a auto „skacze”. Wszystkie te objawy wskazują na zużyte wtryskiwacze i opisaliśmy w osobnym wpisie pt. „Jakie są objawy uszkodzonych wtryskiwaczy?”.Czy wtryski mają wpływ na moc w dieslu?
Oczywiście, że tak. Bowiem to od pracy wtryskiwaczy zależy między innymi jakość rozpylanego paliwa, spalanie, a co za tym idzie moc oraz kultura pracy silnika.Czy jeżeli wtryskiwacze w dieslu ulegną uszkodzeniu, to muszę kupić nowe?
Jest to również niezwykle popularny, aczkolwiek błędny mit. Wtryskiwacze, które zostały zanieczyszczone lub uszkodzone, ale nie w sposób mechaniczny, można je jak najbardziej oddać do regeneracji. Jest to opcja tańsza od kupna nowych wtryskiwaczy.To wszystkie informacje, które chcieliśmy przekazać w tym tekście na temat różnic między wtryskiwaczami diesla i benzyny. Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione.
Jeżeli jednak mają Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie, nurtujące pytania. Muszą Państwo pamiętać o tym, że zarówno samochody z silnikiem diesla jak i benzynowymi, to dobry wybór. Oba wybory mają swoje przeznaczenie, ale także również liczne zalety i wady. Musimy to wszystko wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję o to, jaką jednostkę napędową wybrać.
Autor: Daniel Kamiński
Specjalista w MokCed Service
Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.