Jakie są objawy uszkodzonych wtryskiwaczy?

W tym wpisie poznasz objawy świadczące o tym, że wtryski są uszkodzone i wyeksploatowane. Dowiesz się po czym poznać, że wtryskiwacze w Twoim aucie nadają się do wymiany lub regeneracji.

objawy uszkodzonych wtryskiwaczy Wtryskiwacze w samochodzie z silnikiem diesla to jeden z najważniejszych elementów układu paliwowego. Setki tysięcy przejechanych kilometrów, działanie pod wysokim ciśnieniem, wysoka częstotliwość pracy, paliwo słabej jakości z czasem powodują, że wtryski w naszych pojazdach ulegają zużyciu lub uszkodzeniu. Jakie są objawy uszkodzonych wtrysków dowiesz się w poniższym wpisie.

Posiadasz jakieś stare, niesprawne wtryski? Nie wyrzucaj!
Możemy je odkupić, naprawić i dać im drugie życie:)
Kliknij SKUP WTRYSKIWACZY i sprawdź na czym to polega.

Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu?
Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane!
Zadzwoń - 737-310-284, aby sprawdzić dostępność i cenę!


Jakie są objawy uszkodzonych wtryskiwaczy diesla?

Niesprawne wtryskiwacze w dość zauważalny sposób dają o sobie znać i nietrudno zauważyć objawy świadczące o tym fakcie.

Typowym objawami uszkodzonych wtryskiwaczy są:

  • problem z odpalaniem silnika. Problem ten pojawia się zarówno na zimnym, jak i rozgrzanym silniku. Jest to spowodowane nieszczelnością powstałą we wnętrzu wtryskiwacza. Nieszczelny wtrysk sprawia, że pompa wysokiego ciśnienia nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia i auto nie odpala.
  • czarny lub jasny dym z rury wydechowej - jest to spowodowane niewłaściwymi dawkami paliwa, które trafiają do silnika. Początkowo może nie być to zauważalne, ponieważ będzie on pochłaniany przez filtr DPF.
  • stukanie silnika podczas jazdy - powodem jest zbyt duża ilość paliwa, jaka trafia do komory.
  • nierówna praca silnika, szarpanie podczas jazdy - zwykle spowodowane nieprawidłowymi dawkami paliwa podawanymi przez wtryskiwacz
  • pojazd może nawet zgasnąć podczas jazdy - jest to spowodowane nieszczelnością wtryskiwacza
  • spadek osiągów i niespodziewane przejście w tryb awaryjny

Co zrobić, gdy zauważymy objawy uszkodzonych wtrysków?

Jak widać objawów niesprawnych wtryskiwaczy jest dość dużo. Jeśli podejrzewamy, że nasze wtryskiwacze nie pracują poprawnie, warto sprawdzić wtryskiwacz nawet domowym sposobem lub odwiedzić mechanika. Przy pomocy komputera diagnostycznego można wstępnie wykryć nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy. Dobrą praktyką jest diagnostyka i ewentualna naprawa wtrysków, ponieważ dalsze użytkowanie takiego pojazdu może prowadzić do awarii innych podzespołów.

Czy można jeździć z niesprawnymi wtryskami?

Wielu kierowców nawet dostrzegając objawy świadczące o niepoprawnej pracy wtryskiwaczy ignoruje je myśląc, że wykona ich naprawę dopiero, gdy auto zacznie sprawiać poważne problemy ( np. przestanie odpalać ).

W naszej opinii nie jest to najlepsze podejście. Należy mieć na uwadze, że nawet jeden niesprawny wtryskiwacz wpływa na pracę pozostałych i prowadzi do ich szybszego zużycia. Jeśli nie zareagujemy na wczesnym etapie może się okazać, że do regeneracji lub wymiany będziemy mieć nie jedną lub dwie sztuki, ale cały komplet.

Kolejnym argumentem przemawiającym za podjęciem działań na wczesnym etapie awarii jest fakt, że uszkodzone wtryskiwacze mogą za sobą pociągnąć za sobą inne kosztowne awarie takie jak:

  • wypalenia tłoków - jest to co prawda skrajny przypadek, ale nie całkiem nierealny
  • regularne zapychanie filtra DPF - dym z rury wydechowej to szybka droga do tej usterki
  • uszkodzenia turbiny - lejące wtryskiwacze mogą powodować rozrzedzenie oleju, co może doprowadzić do zatarcia się turbiny
Szukasz sposobu na naprawę wtryskiwaczy? Zleć to profesjonalistom!

Daniel Kamiński

Autor: Daniel Kamiński

Specjalista w MokCed Service

Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.