Jak sprawdzić wtryskiwacze domowym sposobem?

Dowiedź się jak sprawdzić wtryskiwacze domowym sposobem, a także jak to jest wykonywane przy pomocy profesjonalnego sprzętu?

jak sprawdzić wtryskiwacze domowym sposobem? Kiedy wtryskiwacze wykazują objawy zużycia wielu kierowców zastanawia się, jak przeprowadzić wstępną diagnostykę wtryskiwaczy. Poniżej przedstawiamy metodę sprawdzenia tego podzespołu bez demontażu i przy pomocy bardzo prostego zestawu menzurek.

Posiadasz jakieś stare, niesprawne wtryski? Nie wyrzucaj!
Możemy je odkupić, naprawić i dać im drugie życie:)
Kliknij SKUP WTRYSKIWACZY i sprawdź na czym to polega.

Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu?
Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane!
Zadzwoń - 737-310-284, aby sprawdzić dostępność i cenę!


Jak wykonać domowy sposobów sprawdzenia wtryskiwaczy bez demontażu?

Takim domowym sposobem (który stosują także przez mechanicy) jest wykonanie podstawowego testy przelewu wtryskiwaczy. Wtryskiwacz w trakcie pracy pobiera z szyny common rail pewną ilość paliwa. Część z niego jest kierowana do cylindra ( dalej nazywana dawkami ), a pozostała ilość wypływa tzw. przelewem i wraca do zbiornika ( dalej nazywamy to przelewem ). Jako, że test domowym sposobem nie wymaga demontażu wtryskiwaczy z samochodu, można zbadać tylko przelewy. Rzeczywiste wartości dawek są możliwe tylko podczas diagnostyki wtrysków na profesjonalnym sprzęcie ( stół probierczy ).

Aby wykonać taki domowy sposób sprawdzenia wtryskiwaczy musimy podłączyć wyjścia przelewów do niewielkich zbiorniczków, w których będziemy mogli porównać ilość paliwa.

sprawdzenia wtryskiwaczy przy pomocy menzurek

Po kilku minutach pracy silnika obserwujemy ilości paliwa dla poszczególnych wtrysków. Nieszczelne wtryski zwykle wyraźnie wyróżniają się zbyt dużym przelewem na tle innych. Zwykle zbiorniczek podłączony do uszkodzonego wtryskiwacza jest znacznie bardziej wypełniony niż pozostałe.

Test przelewowy to jednak tylko część testów jakie przeprowadzane są przez profesjonalny serwis. Może zdarzyć się taka sytuacja, że teoretycznie wszystkie wtryskiwacze będą wyglądały na sprawne podczas domowego testu. Czyli żaden z nich nie będzie nadmiernie przelewał paliwa.

Jak sprawdzane są wtryskiwacze przy pomocy stołu probierczego?

Nie znaczy to, że wszystkie poddane testom wtryski są sprawne. Jedno to wartości przelewów, a drugie to dawki paliwa jakie wtryskiwacz podaje do silnika. Tutaj już niezbędne okazuje się wymontowanie podzespołów z pojazdu i wykonanie pełnych testów dawek wtryskiwaczy. Zwykle takie wstępne testy „na brudno” ( czyli wtryskiwaczy, które nie zostały rozłożone i dokładnie oczyszczone ) wykonuje się na stole probierczym menzurkowym. Pozwala to na odczyt wartości przelewu oraz wszystkich dawek podawanym do komory silnika.

sprawdzenia wtryskiwaczy stół probierczy

Ponadto, podczas sprawdzania wtryskiwaczy wykowany powinien być także test elektryczny.

Po takich testach, można już postawić zbliżoną diagnozę, jakie elementy wtryskiwacza są uszkodzone. Widząc wartości dawek, mając wiedzę co do stanu cewki i obserwując pracę wtryskiwacza, przechodzimy do jego rozłożenia, mycia wtryskiwaczy w myjce ultradźwiękowej i analizy poszczególnych elementów.

Szukasz sposobu na naprawę wtryskiwaczy? Zleć to profesjonalistom!

Daniel Kamiński

Autor: Daniel Kamiński

Specjalista w MokCed Service

Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.