Czyszczenie wtryskiwaczy diesla - czy skuteczne i ile kosztuje?

Dowiedź się jak zadbać o wtryskiwacze diesla, czy warto wykonać czyszczenie wtryskiwaczy z pomocą dodatków do paliwa? Jak często należy czyścić wtryskiwacze i jaka jest skuteczność tej metody? Kiedy niezbędne jeszcze czyszczenie wtrysków w profesjonalnym zakładzie i jaki jest koszt takiej usługi?

czyszczenie wtryskiwaczyJak dbać o wtryskiwacze w samochodzie z silnikiem diesla? Rzecz, którą jako pierwszą wspomni każdy mechanik, to przede wszystkim zadbanie o dobrej jakości olej napędowy. Tylko w ten sposób możemy zapewnić wtryskiwaczom odpowiednie warunki funkcjonowania. Dobry olej napędowy oznacza, że znacznie później pojawią się w układzie zanieczyszczenia i osady, które znacząco obniżą parametry pracy wtryskiwaczy.

Szukasz profesjonalnego czyszczenia wtryskiwaczy diesla?
Zadzwoń - 737-310-284 i zleć nam taką usługę!

Posiadasz jakieś stare, niesprawne wtryski? Nie wyrzucaj!
Możemy je odkupić, naprawić i dać im drugie życie:)
Kliknij SKUP WTRYSKIWACZY i sprawdź na czym to polega.


Jak oczyścić układ z osadzonych zanieczyszczeń?

Trzeba je po prostu usunąć z układu paliwowego. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia wtryskiwaczy w dieslu, które w tym pomogą. W odpowiednich proporcjach, opisanych przez producenta, należy dolać je do zbiornika paliwowego. Są to preparaty łatwo dostępne, w dobrych cenach, a ich zastosowanie nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności.

Jeżeli dodatki do paliwa nie pomagają należy zlecić te prace mechanikowi, który zdemontuje poszczególne elementy i usunie z nich zabrudzenia.

Jak często czyścić wtryskiwacze?

Odpowiednia profilaktyka, w tym czyszczenie wtryskiwaczy, sprawi, że nie dopuścimy do awarii układu. Jak często powinno się czyścić wtryskiwacze..? Najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie takiego czyszczenia po przejechaniu ok. 200 tys. kilometrów lub wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy zabrudzenia wtryskiwaczy. Łatwo je rozpoznać! Należą do nich:

  • nierówna praca jednostki napędowej
  • nietypowe dźwięki słyszane spod maski
  • utrata mocy pojazdu oraz jego osiągów
  • niepokojące drgania
  • wzmożony dym unoszący się z rury wydechowej
  • gaśnięcie pojazdu na biegu jałowym
  • problemy z uruchomieniem pojazdu

Czystość wtryskiwaczy i utrzymanie ich w odpowiednio dobrym stanie to bardzo ważny aspekt eksploatacji samochodu, ponieważ w pełni wydajnie i równomiernie pracujące wtryskiwacze zapewniają odpowiednie dawkowanie paliwa, a co za tym idzie, równą pracę silnika oraz najlepsze możliwe parametry użytkowe pojazdu. Warto zatem profilaktyczne zadbać o stan swoich wytryskiwaczy!

Jaka jest skuteczność czyszczenia wtryskiwaczy?

Czyszczenie wtryskiwaczy oczywiście jest efektywne i zapewni usunięcie osadów. Niestety, należy mieć na uwadze to, że nawet takie czyszczenie nie przywróci sprawności częściom uszkodzonym lub wyeksploatowanym, które z czasem będzie trzeba po prostu wymienić.

Jakie są skuteczne metody czyszczenia wtryskiwaczy, które przyniosą najlepsze efekty i najdłuższą możliwą pracę wtryskiwaczy z dobrymi parametrami...? Do takich metod zaliczamy serwisowe mycie wtrysków ultradźwiękami oraz mycie termiczno-chemiczne. W metodach tych używane są specjalistyczne, czyszczące chemiczne środki wyprodukowane z myślą o wtryskiwaczach Diesla. Co ważne, po takim czyszczeniu klient otrzymuje wydruki z testów z uzyskanymi parametrami, dzięki czemu ma zapewnioną efektywność przeprowadzonego procesu czyszczenia.

czyszczenie wtryskiwaczy

Preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy – jak działają?

Funkcją środków do czyszczenia wtryskiwaczy Diesla jest przede wszystkim usunięcie nagromadzonych podczas eksploatacji pojazdu zanieczyszczeń w układzie paliwowym, oraz zapobieganie osadzaniu się zabrudzeń na wtryskiwaczach. Oprócz czyszczenia już powstałych zanieczyszczeń, preparaty pełnią również funkcję profilaktycznej ochrony układu przed powstawaniem korozji. Takie preparaty czyszczące są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Dodatkowo, nie wymagają pomocy fachowca i bez trudu poradzi sobie z ich zastosowaniem każdy użytkownik pojazdu z silnikiem Diesla. Preparaty, w zależności od ich rodzaju, mogą być różnie stosowane, np. aplikowane bezpośrednio do baku paliwa, lub też podawane do komory spalania z wykorzystaniem przewodów.

Takie czyszczenie będzie skuteczne w wielu przypadkach, jednak jeśli doszło już do silnego zanieczyszczenia wtrysków, skuteczniejszy będzie z pewnością demontaż wtryskiwaczy oraz specjalistyczne, ultradźwiękowe czyszczenie, którego dokonać można w wybranych, specjalistycznych serwisach. Punkty takie posiadają również dużo silniejsze i lepszej jakości środki czyszczące, oraz profesjonalne urządzenia do czyszczenia. Dodatkowo przeprowadzą analizę techniczną wtryskiwaczy i doradzą, jak przywrócić prawidłowe parametry pracy wtryskiwaczy i w jaki sposób o nie zadbać

Należy mieć na uwadze, że czyszczenie samych wtryskiwaczy należy połączyć z czyszczeniem całego układu paliwowego. Zanieczyszczenia zalegające we wtryskach nie pojawiły się same z siebie, nieprawdaż...?

Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą preparatu – czy to trudne?

Wiele osób martwi się tym, że czyszczenie wtryskiwaczy z wykorzystywaniem rozmaitych preparatów to zadanie trudne, które wymaga specjalistycznej wiedzy mechanicznej do jego poprawnego wykonania. Nic jednak bardziej mylnego. Proces płukania wtrysków z wykorzystaniem rozmaitych preparatów jest bardzo prosty i w zasadzie sprowadza się do dolania środka czyszczącego do zbiornika z paliwem.

Sam proces czyszczenia wtryskiwaczy w dieslach z wykorzystywaniem preparatu jest jak widać bardzo prosty, nie zajmuje również dużo czasu i poradzi sobie z nim każdy użytkownik samochodu. Warto taki proces przeprowadzać regularnie. Dzięki temu wtryskiwacze będą w stanie wytrzymać nawet 200 000 kilometrów zanim będą one wymagały wymiany czy regeneracji.

Czyszczenie wtryskiwaczy – złe praktyki kierowców, które wpływają negatywnie na żywotność wtrysków

Samo regularne czyszczenie wtryskiwaczy to za mało. Musimy również wziąć pod uwagę pewne aspekty, które negatywnie wpływają na żywotność wtryskiwaczy w naszym samochodzie. Niestety wielu kierowców diesla źle eksploatuje swój samochód.

Zła jakość paliwa

Pierwszym czynnikiem, który koszmarnie wręcz wpływa na żywotność silników Diesla jest tankowanie złej jakości paliwa. Takie „chrzczone” paliwo, które zawiera np. wodę tworzącą osad we wtryskiwaczach i w silniku, to wręcz proszenie się o kłopoty. Dlatego też musimy tankować jedynie bardzo dobrej jakości paliwo.

Jazda na krótkich odcinkach

Drugi błąd to złe podejście do samochód z silnikiem wysokoprężnym. Silniki te stworzono z myślą o długich podróżach i trasach i nie są one przeznaczone do jazdy na krótkich odcinkach w mieście. Najgorsze co możemy zrobić, to jeździć dieslem do sklepu po zakupy, wyłączyć go, potem przejechać kolejny kilometr na pocztę, następny kilometr po dzieci do przedszkola itd. Tego typu jazda niekorzystnie wpływa na wtryskiwacze w Dieslu, dlatego też co jakiś czas musimy ten samochód wziąć na tak zwane „przepalenie”.

Zbyt rzadka wymiana oleju oraz filtrów

Kolejnym istotnym aspektem jest regularna wymiana oleju oraz filtrów. Musimy także regularnie odwiedzać warsztat, żeby sprawdzić stan naszych wtryskiwaczy.

Najważniejsze jest jednak to żeby pamiętać, że każde nawet najmniejsze objawy uszkodzenia wtryskiwaczy od razu sprawdzić. Nie możemy lekceważyć tego typu usterek. Uszkodzone wtryskiwacze mogą bowiem zniszczyć jednostkę napędową w naszym samochodzie. Dlatego też musimy zadbać o regularne czyszczenie wtryskiwaczy.

Czyszczenie wtryskiwaczy, czyli jak dbać o wtryskiwacze w dieslach – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym artykule, są najczęściej zadawane pytania związane z tematem czyszczenia wtryskiwaczy diesla. Okazuje się, że kierowcy samochodów z silnikiem wysokoprężnym mają bardzo wiele pytań związanych właśnie z czyszczeniem i odpowiednią eksploatacją wtryskiwaczy Diesla.

Postanowiliśmy więc zebrać najczęściej powtarzające się pytania i udzielić na nie krótkich, rzeczowych odpowiedzi.

Ile trwa czyszczenie wtryskiwaczy w warsztacie?

Zasadniczo sam proces nie jest bardzo długi. Cała operacja wykonana w profesjonalnej firmie zajmującej się regeneracją wtryskiwaczy powinna zająć nie dłużej niż kilka godzin.

Jak dbać o układ wtryskowy w silniku Diesla?

Jeżeli chcemy w należyty sposób zadbać o układ wtryskowy w silniku Diesla, to musimy pamiętać między innymi o regularnej wymianie filtrów i oleju silnikowego. Musimy również tankować do samochodu jedynie paliwo wysokiej jakości, ponadto musimy za wszelką cenę unikać jazdy na tak zwanej rezerwie. Jazda na rezerwie powoduje, że pompa zaczyna wciągać różnego rodzaju syf oraz lewe powietrze, co szkodzi każdemu silnikowi, a Diesle wyjątkowo źle reagują na jazdę na rezerwie. Równie ważne są regularne przeglądy samochodu.

Co ile kilometrów należy wymienić wtryskiwacze? Jak długo wytrzymują wtryski?

Nawet jeżeli dbamy o wtryski w należyty sposób, to musimy wciąż jednak pamiętać o tym, że są one elementem, który i tak się zużywa. Dlatego też musimy je wymienić, naprawić lub poddać sprawdzeniu mniej więcej po upływie 200 tysięcy kilometrów przebiegu.

Co powoduje psucie się wtrysków w Dieslu?

Zasadniczo istnieje wiele czynników, które powodują szybsze zużycie się wtryskiwaczy oraz ich psucie. Jednym z podstawowych elementów jest niskiej jakości paliwo. Olej napędowy niskiej jakości, który ma słabe właściwości smarne mocno uszkadza zarówno silnik jak i wtryskiwacze w Dieslu.

Co do czyszczenia wtryskiwaczy w Dieslu?

Na rynku można znaleźć wiele środków czyszczących stworzonych właśnie z myślą o czyszczeniu wtryskiwaczy Diesla. Takie preparaty skutecznie radzą sobie z usuwaniem typowych zanieczyszczeń, które gromadzą się w wtryskiwaczach Diesla. Nie zastąpią one jednak odpowiednio przeprowadzonej regeneracji lub czyszczenia przez profesjonalną firmę. Nie mniej jednak, środki czyszczące tego typu, znacznie zwiększą żywotność samych wtryskiwaczy.

Czy warto płukać wtryski?Co do czyszczenia wtryskiwaczy w Dieslu?

Dobry stan techniczny wtryskiwaczy zapewnia im przede wszystkim dłuższą żywotność oraz znacznie lepszą kulturę pracy, a dla nas jest to równoznaczne z większym komfortem samej jazdy. Dlatego też zdecydowanie powinniśmy czyścić wtryskiwacze w naszych samochodach wszystkimi dostępnymi na rynku metodami. Należy jednak pamiętać o tym, że wraz z eksploatacją samochodu, wtryskiwacze naturalnie się zużywają.

Mamy nadzieję, że informacje, które zostały zawarte w tym artykule, rozwiązały wszystkie nurtujące Państwa kwestie w tym temacie. Niezależnie od naszej wiedzy, czy informacji jakie posiadamy w tym temacie, musimy pamiętać o jednej, niezwykle ważnej rzeczy.

Mianowicie musimy zawsze dbać o wtryski w naszym samochodzie. Ich odpowiednia praca, to podstawa w procesie eksploatacji samochodu. Jeżeli wtryski zaczną się psuć, to musimy natychmiast zająć się ich naprawą. Wtryskiwacze bowiem mają bardzo duży wpływ na pracę całej jednostki napędowej a ignorowanie ich stanu, może doprowadzić do coraz większych kosztów naprawy pojazdu.

Szukasz sposobu na naprawę wtryskiwaczy? Zleć to profesjonalistom!

Daniel Kamiński

Autor: Daniel Kamiński

Specjalista w MokCed Service

Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.