Wtryskiwacze piezoelektryczne to podzespoły układu paliwowego, których zadaniem jest rozpylanie paliwa bezpośrednio do komory spalania. Same wtryskiwacze piezoelektryczne przysparzają wielu kierowców o ból głowy. Zastanawiają się oni bowiem nad tym jak działają wtryskiwacze piezoelektryczne oraz jaka jest różnica między nimi, a standardowymi wtryskiwaczami elektromagnetycznymi, które znaleźć można w niemal każdym pojeździe z silnikiem Diesla?
W tym artykule postaramy się pokrótce odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania związane z omawianym tematem.
Posiadasz jakieś stare, niesprawne wtryski? Nie wyrzucaj!
Możemy je odkupić, naprawić i dać im drugie życie:)
Kliknij SKUP WTRYSKIWACZY i sprawdź na czym to polega.
Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu❓
Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane❗
Zadzwoń - 737-310-284 lub 781-794-589, aby sprawdzić dostępność i cenę ✔️
Nie wiesz jakie wtryskiwacze pasują do Twojego auta i czy są u nas dostępne?
Nic nie szkodzi - Kliknij SPRAWDŹ PO NUMERZE VIN, a my znajdziemy je dla Ciebie 🙂.
Za nasze usługi i produkty możesz zapłacić w systemie ratalnym - zadzwoń i dowiedź się więcej.
- Jak działa wtryskiwacz piezoelektryczny?
- Jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi a wtryskami piezoelektrycznymi?
- Jakie są najczęstsze uszkodzenia wtryskiwaczy piezoelektrycznych?
- Wtryskiwacze piezoelektryczne i ich regeneracja
- Wtryskiwacze piezoelektryczne – najczęściej zadawane pytania
Jak działa wtryskiwacz piezoelektryczny?
Wtryskiwacze piezoelektryczne rozpoczynają swoją pracę w momencie, kiedy prąd dociera do materiału piezoelektrycznego. Impuls ten przekazuje sterownik silnika, który bazując na informacjach docierających do niego z różnych czujników oraz na podstawie analizy obciążenia silnika, decyduje o tym w którym momencie powinno dojść do procesu „wtrysku”. Ze względu na swoją konstrukcję, wtryskiwacz piezoelektryczny, pozwala na nawet 7 wtrysków podczas jednego cyklu pracy danej jednostki napędowej.
Dzięki temu proces spalania paliwa w przypadku wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest znacznie bardziej efektywny w porównaniu do wtryskiwaczy elektromagnetycznych. W dodatku, jak podają eksperci, najnowsza generacja technologii common rail sprawia, że dawkowanie jest jeszcze bardziej precyzyjne, a ilość spalanego paliwa znacznie spada. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, trudno się dziwić, że wtryskiwacze piezoelektryczne, stały się tak popularnym rozwiązaniem.
Jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi a wtryskami piezoelektrycznymi?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, wtryskiwacze piezoelektryczne są znacznie bardziej precyzyjne w porównaniu do wtryskiwaczy elektromagnetycznych. Jakie są jednak dokładne różnice między tymi dwoma rozwiązaniami?
Podstawowa różnica to oczywiście fakt, że w tych pierwszych mamy krystaliczny element piezoelektryczny zamiast elektromagnesu, który znajdziemy w innych wtryskiwaczach. Dlatego też w obu modelach wtryskiwaczy można zauważyć różnicę w sposobie generowania energii, a także w możliwościach precyzyjnej kontroli procesu wtryskiwania paliwa.
Należy bowiem pamiętać, że wtryskiwacze elektromagnetyczne otwierają się pod wpływem impulsu elektrycznego, który wysyłany jest przez sterownik, a następnie uruchamia elektromagnes. Proces ma ten pewne wady, zwłaszcza pod kątem szybkości reakcji. Wtryskiwacze piezoelektryczne nie mają tego problemu. Ponadto zapewniają one większy komfort jazdy, gdyż po pierwsze zapewniają znacznie większą moc silnika, a po drugie, nowoczesne wtryskiwacze piezoelektryczne zwyczajnie, działają ciszej. Z drugiej strony jednak musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze wtryskiwacze elektromagnetyczne są o wiele tańsze, znacznie bardziej trwałe oraz łatwiejsze w regeneracji.
Dlatego też to Państwo muszą podjąć decyzję, które z rozwiązań jest lepsze. Trzeba rozważyć zalety i wady wtryskiwaczy piezoelektrycznych.
Jakie są najczęstsze uszkodzenia wtryskiwaczy piezoelektrycznych?
Wtryskiwacze piezoelektryczne, to bardzo precyzyjne urządzenia. Trudno więc się dziwić (biorąc pod uwagę, to w jakich warunkach pracują), że prędzej czy później dojdzie do ich uszkodzenia. Jakie są jednak najczęstsze uszkodzenia wtryskiwaczy piezoelektrycznych? Są to:
- Zanieczyszczenia – wtryskiwacze piezoelektryczne, są niezwykle delikatne, więc musimy o nie dbać. Są one szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia paliwa. Zatkanie dysz lub zaworka utrudnia lub uniemożliwia pracę wtryskiwaczy
- Uszkodzenia elektryczne – wtryskiwacze piezoelektryczne, mogą zostać uszkodzone przez różne awarie elektryczne
- Uszkodzenia mechaniczne – same wtryskiwacze piezoelektryczne, są skomplikowane w budowie więc mogą być one uszkodzone przez urazy mechaniczne, takie jak przeciążenia, uderzenia, wstrząsy
- Zużycie – podobnie jak wtryskiwacze elektromagnetyczne, wtryskiwacze piezoelektryczne, również się zużywają. Pracują one bowiem w bardzo trudnych warunkach gdzie są narażone na działanie wysokiego ciśnienia, temperatury i innych, szkodliwych czynników. Czy tego chcemy czy nie, prędzej czy później będziemy musieli je wymienić lub naprawić
- Zła konserwacja lub jej brak – wtryskiwacze piezoelektryczne mają to do siebie, że wymagają one odpowiednio przeprowadzonej i regularnej konserwacji, aby móc poprawnie działać. Jeżeli nie zadbają Państwo o to, to wtryskiwacz, nie będzie działał w odpowiedni sposób
Same uszkodzenia wtryskiwaczy piezoelektrycznych prowadzą do zmniejszenia wydajności silnika, spadku mocy, zwiększenia hałasu, wzrostu zużycia paliwa etc. Nie mniej jednak wbrew obiegowej opinii, wtryskiwacze piezoelektryczne nie są tak delikatne jak mogłoby się wydawać. Jeżeli o nie w odpowiedni sposób zadbamy, to wytrzymają one nawet kilkaset tysięcy kilometrów, zanim będą wymagać naprawy czy wymiany.
Wtryskiwacze piezoelektryczne i ich regeneracja
Wielu mechaników twierdzi, że naprawa wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest niemożliwa. Nic jednak bardziej mylnego. Faktem jest jedynie to, że ze względu na specyfikę budowy, proces regeneracji wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest bardziej skomplikowany niż naprawa ich elektromagnetycznych odpowiedników.
Sam proces naprawy wtryskiwaczy piezoelektrycznych jest jednak bardzo podobny do naprawy wtryskiwaczy elektromagnetycznych. Różnica polega jedynie na tym, że te pierwsze wymagają bardziej specjalistycznej wiedzy i narzędzi, którymi wiele warsztatów zwyczajnie nie dysponuje. Oczywiście, biorąc pod uwagę te czynniki, musimy również pamiętać o tym, że taka regeneracja będzie zwyczajnie droższa.
Wtryskiwacze piezoelektryczne – najczęściej zadawane pytania
Elementem, który chcemy poruszyć w artykule dotyczącym wtryskiwaczy pod kątem wyboru odpowiedniego paliwa, są najczęściej zadawane pytania w tym temacie.
Autor: Daniel Kamiński
Specjalista w MokCed Service
Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.