W jaki sposób dobrać wtryskiwacze do pojazdu?

Wielu kierowców ma problem z odpowiednim dobraniem wtryskiwaczy do swojego pojazdu. Poniżej pokażemy dwa najpopularniejsze sposoby jak dobrać wtryski do samochodu.

Jak przeprowadzić test przelewowy wtryskiwaczy?

Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu❓

Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane❗

Zadzwoń - 737-310-284 lub napisz do nas, aby sprawdzić dostępność i cenę ✔️

Nie wiesz jakie wtryskiwacze pasują do Twojego auta i czy są u nas dostępne?
Nic nie szkodzi - Kliknij SPRAWDŹ PO NUMERZE VIN, a my znajdziemy je dla Ciebie 🙂.


Posiadasz jakieś stare, niesprawne wtryski? Nie wyrzucaj!
Możemy je odkupić, naprawić i dać im drugie życie:)
Kliknij SKUP WTRYSKIWACZY i sprawdź na czym to polega.


Jednym z najczęściej powtarzających się pytań w związku z kwestią wtryskiwaczy do samochodu, jest kwestia związana z doborem odpowiedniego wtryskiwacza do naszego samochodu. Należy zauważyć, że wybór właściwych wtryskiwaczy do silnika samochodowego, to jeden z kluczowych czynników, który ma niebagatelny wpływ na wydajność silnika oraz oszczędność paliwa.

Jak łatwo więc można się domyślić, sam wybór nie jest prosty jeżeli nie wiemy jak się do tego zabrać. Dzięki informacjom, które zostały zawarte w tym artykule, poznają Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tematem.

Jeżeli zależy nam na kupnie odpowiedniego wtryskiwacza, to są dwie prawidłowe metody na dobranie wtryskiwacza do silnika danego pojazdu, te dwie metody to znalezienie numeru seryjnego wtrysku bądź dobranie go na podstawie numeru VIN.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza?

Pierwszym sposobem na odpowiedni dobór wtryskiwacza do swojego pojazdu jest fizyczny demontaż i odczytanie jego numeru seryjnego. Lokalizacja tego numeru jest w głównej mierze zależna od tego z jakiej marki wtryskiem mamy do czynienia. Zwykle jednak, tego numeru powinniśmy szukać na cewce wtryskiwacza. Warto przy tym zauważyć, że numer wtrysków np. w firmie Bosch zaczyna się od ciągu cyfr takiego jak 0445110 dla wtryskiwaczy elektromagnetycznych lub 0445115, 0445116, 0445117 lub 0445118 dla wtryskiwaczy piezoelektrycznych.

Poniżej przykładowe zdjęcie:

Jak znaleźć numer wtryskiwacza Bosch elektromagnetyczny

W przypadku wtrysków Delphi z kolei, numer zaczyna się od liter EJBR, EJDR dla starszych modeli lub 28… dla nowych modeli.

Numery starszych modeli Delphi widoczne są na korpusie wtryskiwacza, za nowsze zaczynające się od 28 zwykle możemy znaleźć na górnej ścianie wtrysku.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza Delphi

W przypadku wtryskiwaczy Siemens / Continental jego numer znajduje się na cewce. Ale tutaj trzeba mieć na uwadze, że potoczne cewki są w przypadku tego producenta wymienne. Może się tak zdarzyć, że ktoś już to wcześniej zrobił i zamiast naszego modelu odczytamy numer wtryskiwacza z którego cewka została wymontowana.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza Siemens / Continental

Denso to ostatni z popularnych producentów wtryskiwaczy. W przypadku tej firmy model jest umieszczony na korpusie.

Jak znaleźć numer wtryskiwacza Denso

Jak znaleźć numer wtryskiwacza Denso

Pewniejszą, a zarazem nie wymagającą demontażu wtryskiwaczy metodą dobrania modelu wtryskiwacz do swojego pojazdu jest sprawdzenie po numerze VIN. Tutaj nie ma możliwości, że poprzedni właściciel pojazdu zamontował nie końca zgodne wtryskiwacze w aucie, a my odczytując ten model zamontujemy po raz kolejny nie ten numer co trzeba.

Warto jednocześnie zauważyć, że każdy silnik ma przypisaną do siebie odpowiednie parametry wtryskiwaczy. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ to właśnie świadczy o tym, że tak ważny jest dobór właściwych numerów wtrysków – muszą być one dokładnie dobrane, ponieważ pozwoli to na poprawną i co ważniejsze wydajną pracę całego naszego układu paliwowego, a w rezultacie również i silnika.

Jeżeli zamontujemy wtryski o złym numerze, to może to się nie tylko nie udać ( ze względu na inną budowę wtryskiwacz – zwyczajnie będzie on zbyt długi / krótki , zbyt szeroki / wąski ). Nawet w jakiś sposób by nam się to udało i zamontujemy takie wtryskiwacze, to nie dość że osłabimy naszą jednostkę napędową, to możemy ją nawet uszkodzić lub zniszczyć. Parametry każdego modelu wtryskiwacz są inne i nie możemy tego lekceważyć.

Jaki wpływ mają wtryskiwacze i ich wydajność na moc silnika?

Wtryskiwacze są jedną z najbardziej istotnych części, które działają w układzie wtryskowym i mają one ogromny wpływ na poprawne działanie każdego silnika wysokoprężnego diesla. Wtryskiwacze są bowiem jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych, które znajdziemy we wszystkich silnikach diesla.

Pamiętajmy bowiem o tym, że rolą całego układu wtryskowego w samochodzie jest synchronizacja odpowiedniego wydarzenia w odpowiednim czasie, to jest dostarczenie odpowiedniej ilości paliwa w momencie, kiedy jest ono potrzebne do pracy jednostki napędowej w naszym samochodzie.

Wtryskiwacze są jednym z elementów niezwykle skomplikowanego i co ważniejsze precyzyjnego układu, do którego poza nimi zaliczamy również między innymi pompę wysokiego ciśnienia, pompę paliwa, przewody paliwowe oraz szynę common rail.

Tutaj pojawia się kolejna kwestia, która jest często pomijana w tego typu artykułach czyli jakość paliwa. Pomijając już same wtryski, musimy pamiętać o tym, żeby do samochodu z silnikiem diesla, zawsze wlewać olej napędowy dobrej jakości. Dlaczego?

Bo to właśnie od paliwa często zależy przebieg całego procesu spalania, a w rezultacie również i stabilna i co ważniejsze, równa praca silnika. Ponadto, pamiętajmy, że niskiej jakości paliwo zawiera wodę lub inne zanieczyszczenia. Jak łatwo domyślić się, słabej jakości paliwo ma negatywny wpływ działanie naszych wtryskiwaczy.

W jaki sposób odpowiednio dobrać wtryskiwacze do pojazdu – najczęściej zadawane pytania

Ostatnią kwestią, którą chcemy omówić w związku z tym artykułem, są najczęściej zadawane pytania.

W jaki sposób dobrać wtryskiwacze?

Mamy dwa sposoby na dobór wtryskiwaczy do naszego samochodu. Możemy znaleźć numer seryjny wtrysku lub dobrać na podstawie numeru VIN. Pamiętajmy, że jest to niezwykle ważne, gdyż musimy w odpowiedni sposób dobrać wtryskiwacz, do naszej jednostki napędowej. Najprościej rzecz ujmując, musi on zwyczajnie pasować. Dopiero wtedy możemy liczyć na poprawną pracę naszej jednostki napędowej.

Jak sprawdzić jakie mam wtryskiwacze w moim samochodzie?

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne jak mogłoby się wydawać. Informacje na temat numeru wtryskiwacza, który jest przeznaczony do danego modelu pojazdu, zawsze są zawarte w numerze VIN. Jeżeli więc szukamy wtryskiwacza, to wystarczy, że podamy sprzedawcy numer VIN pojazdu, a on znajdzie dla nas dokładnie takie modele, które będą pasować idealnie do naszego silnika. Nic trudnego.

Jak liczy się wtryskiwacze?

W zależności od producenta silnika, oznaczenie numeracji wtryskiwaczy może się różnić, zwykle jednak przyjmuje się oznaczenie od pierwszego do ostatniego cylindra jeżeli patrzymy od strony silnika. Innymi słowy, jeżeli silnik ma cztery cylindry, to wtryskiwacze będą numerowane od cylindra pierwszego do czwartego.

Czy źle dobrane wtryski mogą uszkodzić silnik?

Oczywiście, że tak. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy zawsze dobierali wtryskiwacze do naszego samochodu zgodnie z zaleceniami producenta. Źle dobrane wtryski mają bowiem negatywny wpływ na pracę całego układu napędowego w naszym samochodzie. Dlatego też, jeżeli chcemy zadbać o nasz samochód w należyty sposób, to powinniśmy zainwestować w odpowiednie wtryskiwacze, idealnie dobrane do naszego samochodu.

To wszystkie kwestie, które chcieliśmy poruszyć w tym artykule dotyczącym dobierania wtryskiwaczy do pojazdu. Mamy nadzieje, że informacje, jakie zawarliśmy w tym tekście, odpowiedziały na wiele, nurtujących Państwa kwestii. Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszamy serdeczni do kontaktu z nami.

Szukasz sposobu na naprawę wtryskiwaczy? Zleć to profesjonalistom!

Daniel Kamiński

Autor: Daniel Kamiński

Specjalista w MokCed Service

Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.