Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wlać benzynę do diesla? To bardzo częsty błąd – którego dopuszczamy się zazwyczaj w stanie rozkojarzenia czy stresu. Nie wszyscy wiedzą, że tak poważny błąd podczas tankowania, może prowadzić do uszkodzeń silnikach. Jakie są objawy pomyłki przy tankowaniu oraz jak zachować się w takiej sytuacji?
Już na wstępie podpowiadamy: nie uruchamiaj silnika i udaj się do mechanika w celu spuszczenia paliwa z baku. Więcej informacji znajdziesz w dalszej części tego wpisu 🙂
Szukasz wtryskiwaczy gotowych do montażu❓
Posiadamy setki wtryskiwaczy do sprzedaży - nowe, używane oraz regenerowane❗
Zadzwoń - 737-310-284 lub 781-794-589, aby sprawdzić dostępność i cenę ✔️
Nie wiesz jakie wtryskiwacze pasują do Twojego auta i czy są u nas dostępne?
Nic nie szkodzi - Kliknij SPRAWDŹ PO NUMERZE VIN, a my znajdziemy je dla Ciebie 🙂.
Za nasze usługi i produkty możesz zapłacić w systemie ratalnym - zadzwoń i dowiedź się więcej.
- Jakie są konsekwencje zatankowania benzyny do pojazdu z silnikiem diesla?
- Jakie są najczęstsze awarie po zatankowaniu benzyny do diesla?
- Pomyłka przy tankowaniu - czy uruchamiać silnik?
- Co zrobić jeśli wlałem benzynę do diesla?
- Jak uniknąć pomyłki na stacji paliw?
- Zatankowanie benzyny do diesla – podsumowanie
Jakie są konsekwencje zatankowania benzyny do pojazdu z silnikiem diesla?
Konsekwencje zatankowania benzyny do pojazdu z silnikiem diesla mogą być naprawdę poważne. Do najpopularniejszych z nich należą:
- oczywiście kłopoty z uruchomieniem silnika ( który, w skrajnych sytuacjach, może w ogóle nie odpalać )
- jego nierówna praca czy niepokojące dźwięki. To właśnie nierówna praca silnika zwykle jako pierwsza wskazuje nam na fatalną pomyłkę
- czujemy, że nasze auto traci moc, gaśnie, szarpie, a kiedy dochodzi do tego klekotanie i stukanie, możemy być wręcz pewni, że coś jest nie tak
Czasem dochodzi także do dymienia – kiedy wydech nie jest w stanie wydzielać nadmiernej ilości dymu. Co więcej, mogą zapalić się nam kontrolki na desce rozdzielczej – a konkretnie „check engine”, która wskazuje na problemy z silnikiem.
Kiedy jesteśmy już na granicy pewności, że rzeczywiście zatankowaliśmy pojazd benzyną zamiast dieslem – możemy przystąpić do działania, mającego na celu zniwelowanie przykrych konsekwencji.
Jakie są najczęstsze awarie po zatankowaniu benzyny do diesla?
Przede wszystkim możemy spowodować uszkodzenie pompy wtryskowej oraz wtryskiwaczy. Benzyna posiada inne właściwości smarowania niż olej napędowy. Najszybciej uszkodzeniu ulegają rozpylacze. Niejednokrotnie mieliśmy okazję naprawiać wtryskiwacze po takiej pomyłce i z pewnością wspólnym mianownikiem była zacięta iglica rozpylacza. Bardzo często uszkodzeniu ulegał trzpień będący integralną częścią zaworka. W skrócie bardzo szybko zużywają się wszystkie ruchome podzespoły wtryskiwaczy.
Pomyłka przy tankowaniu - czy uruchamiać silnik?
„Czy uruchamiać silnik?” to pierwsze, podstawowe pytanie, jakie zadają sobie kierowcy, którzy orientują się, że zatankowali pojazd w sposób niewłaściwy.
Odpowiedź na to wbrew pozorom często zadawane pytanie brzmi oczywiście „nie” – ponieważ, kiedy uruchomimy silnik, możemy spowodować poważne uszkodzenia.
W tak trudnej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak kontakt z mechanikiem czy pomocą drogową, którzy powinni pomóc nam w odessaniu paliwa i przepłukaniu układu paliwowego. Jeśli jest to możliwe – odholujmy samochód do warsztatu, aby powierzyć problem profesjonalnym fachowcom w tej dziedzinie.
Co zrobić jeśli wlałem benzynę do diesla?
Kiedy wiemy już, że niefortunnie zatankowaliśmy benzynę do samochodu z silnikiem diesla – nie popadajmy w panikę. Takie błędy zdarzają się częściej niż moglibyśmy przypuszczać – a pomoc drogowa jak najbardziej jest na nie gotowa.
Najgorsze co możemy zrobić w tej sytuacji to uruchomienie silnika – które rzeczywiście może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Kiedy w momencie włączania silnika nie jesteśmy jeszcze pewni co zostało wlane podczas tankowania – obserwujmy reakcję pojazdu.
Jeśli już przy zapalaniu silnika poczujemy, że dzieje się coś złego – nie kontynuujmy działania na siłę oraz skontaktujmy się z osobami, które są w stanie pomóc nam w tej trudnej sytuacji
Jak uniknąć pomyłki na stacji paliw?
Czy tego typu pomyłek da się uniknąć? Oczywiście – jeśli będziemy skupieni, spokojni i skoncentrowani podczas tankowania. Bardzo często osoby, które tankują swój pojazd na początku przygody z prawem jazdy są tak podekscytowani czy pewni swoich umiejętności, że kompletnie nie zwracają uwagi na etykietę, znajdującą się na dystrybutorze.
Jeśli czytanie etykiety to dla nas zbyt wiele – zapamiętajmy kolory, wskazujące na to, czy dany dystrybutor jest dedykowany dieslowi czy benzynie. Zielony zawsze oznaczać będzie benzynę – z kolei niebieski bądź czarny przypisany jest do diesla. Jeśli to możliwe – tankujmy na stacjach, które dobrze znamy, i na których czujemy się pewnie. Nie tankujmy „na pamięć” – to trochę jak z jazdą.
Kiedy nie będziemy zwracać uwagi na znaki podczas prowadzenia samochodu – oraz na oznaczenia dystrybutorów – bardzo szybko możemy odczuć niechciane konsekwencje pomyłki, które mogą mocno odbić się nie tylko na naszym budżecie, ale również na poziomie stresu, jaki odczuwamy.
Pamiętajmy, że kiedy pomylimy się podczas tankowania – prawdopodobnie odsysanie niewłaściwego płynu z baku nieco potrwa, dlatego też na dany dzień będziemy musieli zaopatrzyć się w inny pojazd, na przykład auto z wypożyczalni, aby móc załatwić wszystkie zaplanowane sprawy.
Zatankowanie benzyny do diesla – podsumowanie
Zatankowanie benzyny do diesla to poważny, a przy tym częsty problem – który zdarza się, wbrew pozorom, bardzo wielu z nas! Kluczem do poprawy swojej sytuacji jest umiejętność zachowania emocji na wodzy – oraz obserwowanie reakcji swojego pojazdu.
Kiedy silnik gaśnie, szarpie bądź pojazd w ogóle nie chce się odpalić – jak najszybciej powinniśmy wezwać pomoc bądź odholować samochód do najbliższego warsztatu, gdzie specjaliści zajmą się problemem w sposób kompleksowy. Zachowując uwagę podczas tankowania – niwelujemy ryzyko fatalnej pomyłki, a co za tym idzie, wlewamy do baku dokładnie to paliwo, które jest nam potrzebne.
Kiedy uczestniczymy w tankowaniu jako pasażer – na przykład rozmawiając z kierowcą – również nie traćmy koncentracji, a jeśli tankujący sięga po nieodpowiedni dystrybutor, jak najszybciej zareagujmy na jego zachowanie!
Jeśli już zatankowałeś benzynę do pojazdu z silnikiem diesla - nie odpalaj go. Jeżeli juz go odpaliłeś, jak najszybciej go wyłącz. Udaj się do mechanika w celu wyczyszczenia układu paliwowego i oceny szkód, jakie taka pomyłka wyrządziła.
Autor: Daniel Kamiński
Specjalista w MokCed Service
Specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy Commn Rail takich firm jak Bosch, Denso, Delphi i Siemens. Odpowiada za cały proces diagnostyki i naprawy wtrysków. Prywatnie zapalony wędkarz, pasjonat gier planszowych i dobrego kina.